Grip Nedir ?

Grip, virus nedenli bir solunum yolu hastalığıdır. Tıbbi olarak influenza virüsü olarak isimlendirilir. Bu virüs bulaşıcı bir hastalıktır. Öksürme hapşırma gibi etkenlerle bulaşır. Bulaşıcıdır ve mevsimsel olarak görülür. Virüsü kapan bir kişi 1-2 gün sonra belirtilerini görmeye başlar. Virüs vücudumuza girdikten sonra çoğalır. Grip olan bir kişi hastalığı rahatlıkla bulaştırabilir. Bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda ölümle bile sonuçlanabilir.

 

Grip Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Virüs yerleştikten sonra 2 gün içerisinde etkisini göstermeye başlar. Aşırı halsizlik, yorgunluk başta gelen etkileridir. İştahsızlık, baş ağrısı, titreme hastalığın başlangıç belirtileridir. Erken teşhis yapılmazsa eğer vücut ısısı değişir. Bu etkilerin görülmesi halinde doktora gidilmelidir.

 

Grip nasıl tedavi edilir?

Antibiyotikler sanıldığı gibi tedavi uygulamaz. Grip virüs kaynaklı bir hastalıktır. Antibiyotikler virüsün neden olduğu hastalıklarda işe yarar. Örneğin virüsün neden olduğu baş ve kas ağrıları için antibiyotikler kullanılabilir. Asprinler çocuklar için kullanılmamalıdır. Hastalık sürecinde bol bol evde dinlenilmelidir ve insanın çok olduğu ortamlardan uzak durulmalıdır. Bol bol sıvı tüketip, yararlı besinler alınmalıdır.

 

Gripten korunmanın yolları nelerdir?

Mevsime uygun giyinilmelidir. Vücudu yorucak etkenlerden kaçınılmalıdır. Temizlik konusunda eller sık sık yıkanılmalıdır. Kış Mevsimlerinde birebir temaslardan uzak durulmalıdır. Her gün en az 2 litre su içilmelidir ve bol bol vitamin alınmalıdır. Terli olmamaya dikkat edilmelidir.

 

Grip Aşısı Nedir ?

Grip aşısı iniaktive (ölü) bir aşıdır. Her yıl tek doz olarak alınmalıdır. Tüm grip vakalarında kullanılır. İçeriğini Dünya Sağlık Örgütü belirler. Grip, aşıyla önlenebilir bir hastalıktır. Gelişmiş ülkelerde grip aşısı bir sisteme oturmuş ve vatandaşlara ücretsiz olarak yapılmaktadır. Ülkemizde grip aşısı risk altındaki gruplara önerilir ve rutin olarak yapılır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.