Kanser Nedir ?

Kanser nedir ?

Vücudumuz tüm organlar doku ve hücrelerden oluşur. Hücreler vücudumuzun en küçük yapı taşlarıdır ve çıplak gözle görülmezler anca mikroskop ile görülebilirler. Sağlıklı vücut hücreleri bölünebilme ve üreme özelliğine sahiptir. Vücudumuzdaki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde üremesine ve çoğalmasına kanser adı verilir.

Kanserin Nedenleri

Kanserin kesin olarak bir nedeni yoktur. Kanser iki ayrı neden grubuna ayrılır bunlar çevresel ve içsel nedenler olarak tanımlanılabilir.Çevresel nedenler Kimyasal, radyasyon, virüs gibi etkenlerdir. İçsel nedenler ise Hormonal, bağışıklık bozuklukları, kalıtsal mutasyonlar, genetik sorunlara örnektir. Kanserin oluşmasında Sigara kullanımı, Kimyasal maddeler, hava kirliliği ve kötü beslenmekte etkilidir.

Kanserin Belirtileri

Kanser belirtileri doku ve organlara göre değişir. Hatta hiç belirti yokken bile muayenede kanser tanısı konulabilir. İyileşmeyen yaralar, Yutkunma güçlüğü ve hazımsızlık, ses kısıklığı ve öksürük, memede veya vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkan şişlik ve sertlikler dikkat edilmesi gerekilen belirtilerdir.

Kanserden Korunmak için

En önemli olarak sağlıklı bir yaşam, alkol ve sigaran uzak durmak, çok yönlü beslenmek ve bolca sebze ve meyve tüketmek kanserden korunmak için yeterlidir.

Kanserde Tedavi Tipleri

Cerrahi tedavi ile birebir kanser alıp çıkarılır.

Radyoaktif ışınlarla x ışınları veya yüksek-enerjili ışınlarla hücreler öldürülebilir. Ve tümörü küçültmek için x-ışınları veya diğer yüksek-enerjili ışınlar kullanılır.

Kemoterapi ise haplar ile de ilaç tedavisi kullanılarak kanser hücreleri öldürülür.

Alternatif Tıpta bağışıklık sistemi güçlendirilerek kendi kendine iyileşme tekniğidir. Bunda en etkili yöntemlerden biride biyoenerjidir.