Obezite Hastalığı Nedir?

Obezitenin en basit açılımı vücutta yağ dokusu birikimi olarak tanımlanır. Alınan kalori harcanan kaloriden fazla olduğunda bu hastalık meydana gelir. Obezitenin neden olduğu en önemli faktorlerden biri ise birden çok hastalığı meydana getirmesidir. Birçok kurum ve kuruluşlarca bu hastalık farklı isimler almıştır.

 

Şişmanlık Obezitenin Nedenleri ?

Şişmanlıkta en büyük neden fazla besin tüketmektir. Ben hareket ediyorum aldığım kaloriyi harcarım düşüncesi yanlıştır. Bir süre sonra alınan kalori kiloya dönüşür ve şişmanlık başlar.

Şişmanlığın bir diğer nedeni haraketsiz yaşamdan dolayıda kaynaklanır. Obezite hastalığı genellikle saatlerce bilgisayar başında duran ve devlet dairelerinde çalışan insanlarda yoğun olarak görülmektedir. Fast Food ve abur cubur diye tabir ettiğimiz beslenme türlerinin etkisi fazladır.

Psikolojik nedenler, aile içi sorunlarda çok fazla yemek yeme isteğini arttırabilir. Şişmanlıkla ve psikolojik etmenler bağlantılı olduğu kabul edilmiştir.

Obezite genetik bir hastalık olarakta kabul edilebilir. Fakat bir çocuğun genetik olarak obezite olma olasığılığı yüzde 8 dir.

 

Şişmanlığın (Obezitenin) Zararları ?

Obezite özellikle kalp ve damar rahatsızlıkları, hormonel bozukluklar, felç, karaciğer yağlanması, solunum zorluğu, aşırı kıllanma gibi birçok hastalığa neden olur.

 

Obezite Nasıl Tedavi Edilir ?

Obezite tedavisinde diyet, fiziksel aktivite, davranış tedavisi (beslenme modeli), ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi gibi çeşitli tipte tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Obez insanların çoğu hızlı ve kolay şekilde zayıflamayı arzular, bu o kadar kolay değildir. Yapılan bu tedaviler sonucunda ilk 6 ayda hedeflenen zayıflama ise yüzde 10 dur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.