Pasif İçicilik Nedir ?

Sigara içilen kapalı veya açık bir ortamda bulunmak sigara içmeyen bir insanı etkiler. Sigara içmeyen bir insanın sigara dumanına maruz kalması pasif içicilik olarak adlandırılabilir.

 

Pasif İçicilik Neden Zararlıdır?

Sigara içen biri sadece kendisinde değil bulunduğu ortamdaki insanlarada zarar verir. Pasif içiciliğin zararları zaman zaman normal içicilikten daha fazla olduğu görülmüştür. Sigara içen birinin çevreye bıraktığı sigara dumanının içerisinde 4000 ‘den fazla kimyasal madde tespit edilmiştir ve bu maddelerin içerisinde 50’den fazla kanserojen madde bulunmaktadır.

Pasif içicilerin akciğer kanserine yakalanma riski, pasif içici olmayanlara göre daha fazladır, ayrıca pasif içiciliğin kalbe olan etkiside fazladır.           

   

Pasif İçicilikten Kimler Etkilenir ?

Günümüzde kapalı yerlerde sıgara içimi yasaklanmıştır. Sigara içmeyen insanların bir çoğu pasif içicilikten kurtulmuştur fakat evlerimizde ve sıgara yasağının etkili olmadığı yerlerde pasif içicilik hala devam etmektedir. Pasif içiciliğe maruz kalanlar genellikle aile bireyleridir. Ülkemizde ki çocukların %60’ı sigara dumanına maruz kalmaktadır.

 

Pasif İçicilikten Nasıl Korunulur ?

Bu durum pasif içici kişide bitiyor. Pasif bir içici isterse sigara içilen bir ortamdan kendini uzak tutabilir ve sigara içen bireylerden sigarasını başka yerde içmesini isteyebilir bu tamamen sigara içicisine bağlı birşeydir.

Evlerimiz sigara korumamız gereken özel alanlarımızdır ve çocuklarımızı elimizden geldiğince sigaradan uzak tutmamız gerekir. Aile bireylerimizi sıgara dumanından uzak tutmak onları astım, solunum yolları enfeksiyonu ve bunun gibi ciddi hastalıklardan korumamıza neden olur.

1 thought on “Pasif İçiciliğin Zararları

  1. Merhaba,

    Pasif içicilik konusunda toplumun bilgilendirilmesi gerekiyor. Akdeniz ve Ege kesimi bu konuda bilgili olsada maalesef ki doğu bölgesinde ve anadoluda yaşayan insanlar bilgili değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.